Pytania i odpowiedzi

Tutaj znajdziesz najważniejsze pytania dotyczące Swoppera.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, napisz do nas. Odpiszemy lub zadzwonimy do Ciebie.

Jaka jest właściwa pozycja siedząca?

  • Usiądź na środku Swoppera – tak, aby kolumna sprężyny stała się przedłużeniem Twojego kręgosłupa.
  • Utrzymuj ciężar ciała i równowagę na guzach kulszowych i na stopach, opartych płasko na podłodze.
  • Miednica powinna być trochę wyżej niż linia kolan, tak aby powstał kąt otwarty pomiędzy biodrami i kolanami. To stymuluje krążenie krwi. Poruszaj się parę razy do góry i na dół – w ten sposób automatycznie znajdziesz się w pozycji pionowej. Przepona jest ułożona swobodnie, co ułatwia głęboki, naturalny oddech. Całe ciało i mózg są lepiej zaopatrzone w tlen – w ten sposób wzrasta Twoja koncentracja i wytrzymałość.
  • Gdy rozpoczynasz pracę przy biurku, wystarczy tylko nachylić się do przodu. Dzięki temu kręgosłup znajdzie się w naturalnej, wyprostowanej pozycji, pionowo nad lekko nachyloną miednicą. W ten sposób przyjmiesz właściwą postawę. Kolumna sprężyny Swoppera przenosi krzywiznę kręgosłupa do przodu.
  • W przypadku tradycyjnych krzeseł następuje utrata krzywizn fizjologicznych kręgosłupa i garbienie się.

Dlaczego „swoppowanie” jest dobre?

  • Wzmacnia mięśnie grzbietu i stymuluje odżywienie krążków miedzykręgowych .
  • Wpływa na krążenie krwi, zapobiega zakrzepom w nogach, dzięki czemu przez cały dzień czujesz się sprawny i rozluźniony.
  • Na Swopperze siedzisz automatycznie w dobrej pozycji i w ten sposób zapobiegasz bólom pleców.
  • W czasie siedzenia 3D w czasie pracy przy okazji dbasz o swoje zdrowie.

Czy mogę siedzieć cały dzień bez oparcia?

Tak! Ponieważ możesz biegać bez podparcia pleców.

  • Swopper jest tak skonstruowany, że człowiek może robić w pozycji siedzącej to, do czego został stworzony, czyli się ruszać. Gdy się poruszasz, nie potrzebujesz podparcia.
  • Na zwykłych krzesłach jest inaczej – potrzebujesz podparcia, bo siedzisz przez długi czas nieruchomo. Mięśnie nie są stworzone do długotrwałego statycznego napięcia, dlatego często pojawiają się bóle pleców. Prowadzi to do degradacji mięśni i więzadeł, które przestają pełnić swoje funkcje – utrzymywać ciało w pozycji pionowej i zapewniać właściwą pracę krążków miedzykręgowych.
  • Na Swopperze Twoje plecy pozostają w ruchu, dzięki czemu mięśnie i więzadła są w szczególny sposób wzmacniane i trenowane.
  • Jeżeli w początkowej fazie siedzenia na Swopperze odczuwasz zmęczenie albo katar mięśniowy, uznaj to za dobry znak. Dawno nieporuszane mięśnie na nowo rozpoczęły na nowo pracę! Najlepsze, co możesz zrobić w tym momencie, to poruszać się we wszystkich kierunkach, stymulując krążenie krwi w mięśniach. W ten sposób trenujesz krążenie krwi i limfy, a to przekłada się na szybsze odprowadzenie produktów przemiany materii.

Najważniejsza zasada: ruch jest najlepszą receptą na bóle pleców.

Siedzisko Swoppera jest dla mnie zbyt twarde. Dlaczego tak jest? Co robić?

  • Jeżeli zbyt długo siedzisz bez ruchu, zaczynasz odczuwać swoje guzy kulszowe. Wstań na moment i poruszaj delikatnie miednicą we wszystkich kierunkach. Doświadczenie pokazuje, że po okresie przyzwyczajenia nie odczuwa się już guzów kulszowych w nieprzyjemny sposób.
  • Guzy kulszowe są przez naturę stworzone jako kości do siedzenia – ale do siedzenia w nieruchomej pozycji…
  • To, że na Swopperze bardziej odczuwasz guzy kulszowe, ma związek z wypukłym kształtem siedziska. To bardzo ważna cecha: rozłożenie ciężaru ciała na guzach kulszowych powoduje automatycznie lekkie wygięcie kręgosłupa w dolnym odcinku do przodu, co odpowiada naturalnym kształtom kręgosłupa. Zwykłe krzesła z wybrzuszeniem siedziska powodują odwrotny skutek.
Osobom wrażliwym zaleca się wypełnienie siedziska pianką termoelastyczną TEMPUR, która pozwala na równomierne rozłożenie punktów podparcia w czasie siedzenia, lub zakup wygodnego siedziska Swopper AIR.

Czy istnieją Swoppery z innymi obiciami?

Tak, możesz zamówić Swoppera z takim materiałem obiciowym, jakie Ci odpowiada – jeżeli tylko jest dostępne i technologia pozwala na użycie go na siedzisku.
Na życzenie i za dodatkową opłatą możesz mieć Swoppera ze swoim ulubionym materiałem, z logo Twojej firmy itp.

Poza tym oferujemy Swoppera w wielu atrakcyjnych kolorach i obiciem wykonanym z wielu materiałów łatwych do wyczyszczenia: od mikrofibry, przez SOFTEX, multifunkcyjny materiał spełniający normy higieny CARE, po szlachetną skórę typu PREMIUM Leder.

Czy Swopper spełnia normy DIN?

Tak, Swopper WORK (ze specjalną sprężyną, kółkami i oparciem) spełnia normę DIN EN 1335 dla krzeseł biurowych. Swopper z oparciem spełnia normę europejską PrEN 13761(1999), EN 1022(1996) i EN 1728(2000) dotyczącą mebli biurowych. Swopper ma oznaczenie GS według normy EN 10122 i EN 13671 dla krzeseł biurowych – dla odwiedzających. Nie powstały dotychczas normy DIN właściwe dla nowoczesnego sposobu siedzenia w ruchu. Dlatego nie ma też oficjalnych metod, według których Swopper mógłby zostać przetestowany. W UE nadal funkcjonują normy z lat 1981–1989, stworzone dla sztywnych krzeseł.

Najnowsza wiedza i ergonomiczne tendencje rozwojowe po prostu nie mieszczą się w tych normach. Swopper w znacznym stopniu wyprzedza swoją epokę.

Trzeba zadać sobie pytanie, czy kierujemy się normami, czy stanem najnowszej wiedzy i nauki. Na pojawienie się nowych norm trzeba długo czekać.
Każdy pracodawca, który stwarza miejsca pracy na Swopperach, wykazuje się aktualną wiedzą i czyni dla swoich pracowników więcej, niż gdyby kierował się jakimikolwiek normami.
Swoppera można zastosować wszędzie tam, gdzie pracownik/pracodawca sobie tego życzy. Europejskie założenie dotyczące sposobu siedzenia przy komputerze wymaga tylko, aby w razie potrzeby istniała możliwość skorzystania ze zwykłego krzesła biurowego. Z tego przepisu wyłączony jest Swopper WORK.

Czy istnieje Swopper dla młodych ludzi?

Tak! Dla dzieci i młodzieży ruch jest tak samo ważny jak dla dorosłych. Nieruchome siedzenie jest trucizną dla kręgosłupa, psychicznego i fizycznego rozwoju oraz koncentracji. Produkty dla dzieci rozpoczynających naukę siedzenia w wieku przedszkolnym i szkolnym to: Swoppster (masa ciała: 20–50 kg) i Swopper ze sprężyną SMALL (dla młodzieży od 40 kg masy ciała). To sposoby na zdrowe plecy od najmłodszych lat!

Program Swoppster/Swopper proponuje styl zdrowego siedzenia w 3D od 4. roku życia do później starości (maks. 120 kg masy ciała).

Czy Swopper może mieć kółka?

Oczywiście! Swopper z kółkami istnieje już od jesieni 2004 r. Szybko okazał się hitem sprzedaży.

Swopper z kółkami jest idealny dla osób, które muszą się poruszać przy długim biurku, pomiędzy dwoma biurkami czy miejscami pracy. Zapewnia jeszcze więcej przestrzeni do ruchu, zmusza do jeszcze większej aktywności. Aby przesunąć siedzisko Swopper, musisz je odpowiednio odciążyć, aby móc skorzystać z funkcji kółek.

Wszystkie zdrowotne zalety Swoppera oferuje także Swopper z kółkami, dostępny we wszystkich kolorach i kombinacjach, również z podparciem.

Czy Swopper może służyć jako podparcie w pozycji stojącej?

Nie. Swopper jest przeznaczony tylko do ruchu w pozycji siedzącej. Kolumna sprężyny jest zbyt niska, aby mogła służyć jako podparcie w pozycji stojącej. Wyższe ustawienie stanowiłoby zagrożenie dla stabilności konstrukcji Swoppera.

Do podparcia w pozycji stojącej służy specjalnie zaprojektowany Muvman, zapewniający ergonomiczne siedzenie na wysokości w zakresie 51–84 cm lub 60–93 cm.

Czy Swopper nie powinien zostać zamówiony przez pracodawcę?

To byłaby idealna sytuacja. Część firm patrzy dalekosiężnie i zdroworozsądkowo. W Niemczech odpowiada to przepisom BHP, które wymagają od pracodawcy ergonomicznego stanowiska pracy i kierowania się najnowszymi osiągnięciami technicznymi. Według najnowszego stanu wiedzy medycznej i technicznej siedzisko Swopper spełnia te wymagania.

Wielu pracodawców finansuje pracownikom Swoppera w ramach budżetu zarządzania zdrowiem. Robią to dobrowolnie lub na indywidualną prośbę. Przedsiębiorstwu się to opłaca, ponieważ ten, kto zdrowo siedzi, jest bardziej efektywny i zmotywowany w pracy, rzadko przebywa na zwolnieniu z powodu bólów kręgosłupa.
W ten sposób Swopper szybko się zamortyzuje, nawet w małych firmach, dzięki zaoszczędzeniu na „chorobowym” .

Kiedy nie ma szans na to, że pracodawca całkowicie lub częściowo sfinansuje zakup Swoppera, przejmij inicjatywę i sam zadbaj o swoje zdrowie! Będzie to najlepsza inwestycja dla Twojego kręgosłupa, która pomoże Ci doskonale sobie radzić z uciążliwościami w miejscu pracy.

Nikt nie zadba o Ciebie, jeżeli Ty sam tego nie zrobisz. Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalne, niektóre agencje pracy i związki pracownicze przejmują całościowo lub częściowo koszt zakupu Swoppera. Uważamy, że dbanie o ergonomię w miejscach pracy jest wyrazem szacunku wobec drugiego człowieka – pracownika.

Jakie są różnice między Swopperem a piłką rehabilitacyjną?

W przeciwieństwie do piłki rehabilitacyjnej Swopper ma następujące zalety:

  • Jest bardziej stabilny i dzięki temu bezpieczny. Nie wysuwa się i nie może pęknąć .
  • Można w nim szybko i komfortowo ustawić wszystkie parametry wygodnego siedzenia: wysokość, twardość sprężyny i wychylenie boczne.
  • Ma bardzo wygodną powierzchnię do siedzenia i daje wiele możliwości wyboru materiałów – większość z nich to materiały „oddychające”, wentylowane. A piłka rehabilitacyjna jest wykonana z tworzywa PVC.
  • Atrakcyjnie wygląda, oszczędza przestrzeń i da się go dopasować do każdego pomieszczenia. Jego wygląd działa jak magnes, wzbudza zainteresowanie.
  • Design Swoppera jest ponadczasowy, innowacyjny, bardzo oryginalny, nagradzany na całym świecie.
  • Swopper odpowiada normom GS, tzn. wszystkim standardom bezpieczeństwa, i może mieć zastosowanie we wszystkich miejscach, w których ludzie spędzają czas na siedząco.
  • Swopper WORK jest certyfikowany przez TÜV. Według normy DIN EN 1335 spełnia warunki krzesła biurowego i może być stosowany wszędzie, bez ograniczeń.

Czy Swopper jest dofinansowywany przez kasę chorych?

W Niemczech tak, jeżeli lekarz zaleci siedzenie we wszystkich 3 płaszczyznach. Dużo zależy od dalekowzroczności pracowników kasy chorych. W Polsce nie odnotowano jeszcze takiego przypadku .

Ile trwa gwarancja na Swoppera?

Firma Aeris gwarantuje dłuższą gwarancję, niż wymagają obowiązujące przepisy. Mają Państwo 3 lata gwarancji (od daty zakupu) na wszystkie produkty. Z gwarancji wyłączone są: naturalne zużycie ruchomych, ścierających się elementów (np. pokrycia siedzenia), jak również uszkodzenia spowodowane niewłaściwym użytkowaniem. Prosimy o zachowanie dowodu zakupu przez cały okres gwarancji. Po ekspertyzie produktu firma Aeris gwarantuje bezpłatną naprawę lub wymianę – bez kosztów przesyłki.

Ważne: Swopper jest bezobsługowy. Własne naprawy lub wszelkie zmiany powodują utratę gwarancji. Gwarancja jest ważna tylko w przypadku zakupu Swoppera u autoryzowanego przedstawiciela handlowego firmy Aeris.

Autoryzowany Partner firmy Aeris od 2007 roku.

© Aeris  |  © Marek Juszczak